יום שלישי, 17 ביולי 2007

האם על גרמניה לשלם פיצויים לילדי ניצולי השואה?
התביעה הדורשת מממשלת גרמניה לפצות ולממן טיפול פסיכולוגי לבני הדור השני של ניצולי השואה, הינה מעשה ציני של עורכי דין ופסיכולוגים המנצלים את טראומת השואה למטרות בצע ופרסום אישי.

עורכי הדין יודעים היטב, כי מדובר בתביעת סרק. לא קיים בסיס משפטי, בארץ או בחו"ל, המאפשר תביעת פיצויים לנפגעי הדור השני לעוולה, חמורה ככל שתהיה, במקרה שהדור הראשון כבר פוצה.
תביעות דומות הוגשו בשנים האחרונות ע"י שחורים בארה"ב כלפי תאגידים כלכליים שהפיקו רווח כלכלי מניצול אבותיהם כעבדים במאה ה19. תביעות אלו נדחו על ידי בתי המשפט האמריקאים מנימוקים משפטיים רבים, וזאת למרות שבמקרים אלו הנפגעים המקוריים לא קיבלו שום פיצוי, ואין מחלוקת שאותם תאגידים, הקיימים גם כיום ,הפיקו רווחים עצומים מניצול העבדים.
במקרה שלנו, הנפגעים הישירים קיבלו כבר מאות מיליוני דולרים של פיצויים מממשלות גרמניה לדורותיהם, והנזק לו טוענים מגישי התביעה שנוי במחלוקת. (אחת ממגישות התביעה סיפרה בטלוויזיה כי היא דורשת פיצוי כיוון שכבת לניצולי שואה "הייתה לה ילדות עצובה").
קבלת העיקרון בבסיס התביעה תהווה מהפכה דרמטית בדיני הנזיקין, האם ילדי אדם שנפגע בתאונת דרכים זכאים למימון טיפול פסיכולוגי מן הפוגע? ואם לדור השני מגיע פיצוי, מדוע לדור השלישי לא? ולרביעי? קשה עד בלתי אפשרי לשרטט גבול הגיוני למדרון החלקלק הזה.
הבסיס לתביעה, ככל שהוא קיים, הינו מוסרי ולא משפטי, וככזה, עליו להתברר מחוץ לכתלי בית המשפט. במסגרת הדיון המוסרי יש לקחת בחשבון גם את מידת אחריותו של הדור הגרמני הנוכחי. האם צודק לדרוש מאנשים שנולדו הרבה לאחר שהמלחמה נסתיימה לשלם על ה"ילדות העצובה" של כמה מנפגעי הדור השני?

כמו כן יש לקחת בחשבון את הנזק שכבר נגרם ועתיד להיגרם למדינת ישראל וליהודים בכלל, בעקבות פרסום התביעה. התביעה עלולה לחזק את הימין הקיצוני באירופה, כשהיא מספקת לו תחמושת יעילה לתעמולה כנגד היהודים ששוב יוצגו  כרודפי ממון המנצלים את סבל הוריהם למען בצע כסף. קבלת תביעה גם תנוצל היטב על ידי שכנינו. התביעה לפיצויים לצאצאי ערביי 48' שברחו במלחמת העצמאות תוגש לבתי המשפט בארץ ובעולם מייד למחרת היום בו תביעת הדור השני לניצולי השואה תתקבל. גם אם הנסיבות שונות, העיקרון הוא אותו עיקרון.

מי שצריכה לטפל בבעיותיהם של הדור השני והשלישי, ככל שישנן כאלו, היא המשפחה, הקהילה, החברים ושירותי הרווחה של ממשלת ישראל, ולא ממשלת גרמניה.
לאחר 60 שנה וקבלת מאות מליוני דולרים כספי פיצויים מגרמניה, הגיע הזמן להשתחרר  מטראומות העבר, ולהתרכז באתגרי העתיד. אחרת נדמה לאותם פליטים פלשתינים אומללים השקועים כבר עשרות שנים במסכנותם במקום לקחת אחריות על חייהם ועל עתידם.
ולסיום, ישנם עדיין עשרות אלפי ניצולי שואה בישראל שאינם מקבלים את הסיוע הדרוש להם, ראוי שנתמקד במציאת פתרון לניצולי הדור הראשון שחוו על בשרם את הזוועה, לפני שנחפש לחלוב הטבות לילדיהם.אין תגובות:

פרסום תגובה